vw-vhs-mladenovac
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
vw-vhs-mladenovac

Ljubitelji vw vozila sa vazduhom hladjenim motorima
 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Generator (Dinamo) 12 V, ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Kubelwagen
pridošlica
pridošlica



Broj poruka : 12
Godina : 38
Lokacija : Valpovo
Datum upisa : 28.01.2018

Generator (Dinamo) 12 V,  ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih Empty
PočaljiNaslov: Generator (Dinamo) 12 V, ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih   Generator (Dinamo) 12 V,  ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih Icon_minitimeNed 28 Jan - 14:39

Poštovani, ima li netko iskustva sa ovakvim dinamom, tj. da li su njegove granice normalnog rada iste kao i kod onih 12V dinama od 105 mm?

Ukratko, nabavio sam novu (ali svejedno staru hehe) VW mašinu iz jednog vatrogasnog spremišta u OS, (bez pumpe) prema riječima vatrogasca mašina nema sveukupno 50 sati rada... Imala je magnetno paljenje (veliki i glomazni razvodnik paljenja, made in USA) što sam naravno uklonio i stavio klasični razvodnik s vacuumom. Zanimljivo mi je bilo što ima uski generator/dinamo, ali već 12V tj. kako piše 14V i regler montiran na dinamu, sistem kao na 6V bubama ali sve je ovdje 12V odnosno 14V.

Kada sam napokon upalio mašinu na panku, kontrolna lampica od dinama se isprva nije ugasila, kasnije kad sam turirao i "razrađivao" mašinu, nisam ni primijetio ugasila se, sav sretan TO JE TO, sve radi, ali kad sam skinio + klemu mašina odmah crkla Crying or Very sad i tada počinju "eksperimenti" na istom dinamu i regleru... Kupih i kvalitetniji digi voltmetar, akumulator na ugašenu mašinu 12,45 V, na upaljenu 12,2 V a pri velikoj turaži ispod 12 V scratch

Danima se patim i eto, skinem to 90mm dinamo (naravno i nosač za isto dinamo) stavim drugi nosač (105 mm), veliki dinamo 12V, mašina sve PIŠTI kako fino radi, čak i bolje s ovim dinamom... (struja je od 13,0 do 14,2 V).

Ali to nije to! Ja želim ono malo dinamo Rolling Eyes

Btw, na njemu se vidi da nije puno radilo, četkice velike, kolektor zdrav neistrošen, na regleru sam očistio kontakte... U čemu je štos? Hvala
Nazad na vrh Ići dole
http://auto.blog.rs/blog/auto/vesti/2018/01/15/pre-40-godina-pro
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Generator (Dinamo) 12 V,  ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih Empty
PočaljiNaslov: Re: Generator (Dinamo) 12 V, ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih   Generator (Dinamo) 12 V,  ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih Icon_minitimeNed 28 Jan - 19:11

Napon punjenja mora va bude 13,5-14,5 V. Očigledno da ili dinamo ili regler ne valja, da bi se regler ispitao mogla bi se spojiti pobuda direktno bez reglera - ako u tom slučaju dinamo daje veliki napon (preko 16-17V) onda je kvar u regleru. Ili probati sa drugim reglerom...

Ako postoji neka električna razlika onda taj manji dinamo daje manje struje, ili puni tek pri većoj turaži. Napon mora biti isti jer to zahteva akumulator.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Kubelwagen
pridošlica
pridošlica



Broj poruka : 12
Godina : 38
Lokacija : Valpovo
Datum upisa : 28.01.2018

Generator (Dinamo) 12 V,  ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih Empty
PočaljiNaslov: Re: Generator (Dinamo) 12 V, ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih   Generator (Dinamo) 12 V,  ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih Icon_minitimeNed 28 Jan - 20:11

Takodjer zaboravio sam reći da sam testirao dinamo prema uputstvima sa youtubea, spojio sam DF izvod na kućíšte, a kućište na - pol, te D+ na + pol i dinamo se vrti kao elektromotor, prema tubeu to je kao ispravno..
Nazad na vrh Ići dole
http://auto.blog.rs/blog/auto/vesti/2018/01/15/pre-40-godina-pro
nebkv
dr. VW
dr. VW
nebkv


Broj poruka : 1461
Godina : 44
Lokacija : Kraljevo
Datum upisa : 04.06.2007

Generator (Dinamo) 12 V,  ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih Empty
PočaljiNaslov: Re: Generator (Dinamo) 12 V, ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih   Generator (Dinamo) 12 V,  ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih Icon_minitimePon 29 Jan - 0:36

Posto je moj kombi trenutno na 12v nisam zeleo da stavim klasicnu dinamu upravo zbog vizuelnog efekta vec sam stavio takvu,malu 12v
Radi bez problema i nisam primetio neke razlike u odnosu na obicnu dinamu 12v
Nazad na vrh Ići dole
Kubelwagen
pridošlica
pridošlica



Broj poruka : 12
Godina : 38
Lokacija : Valpovo
Datum upisa : 28.01.2018

Generator (Dinamo) 12 V,  ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih Empty
PočaljiNaslov: Re: Generator (Dinamo) 12 V, ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih   Generator (Dinamo) 12 V,  ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih Icon_minitimePon 29 Jan - 12:58

E odlično, to me zanimalo, tuđe iskustvo. Probat ću nabavit drugi regler, već sam istraživao ali takav regler koji se montira na dinamo (seddle mounted) a da je 12V, 20A jako teško za nabavit, (6V-nih ima ko blata). Također razlika je i u Amperima, ovo moje u kompletu je 20A (i dinamo i regler) a veliki dinamo + regleri koji idu uz njega 30A...

Nadam se da neće biti problema ako na taj mali dinamo 12V, 20A stavim regler od 30A? Šta ti kažeš KDF, ti si električar Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://auto.blog.rs/blog/auto/vesti/2018/01/15/pre-40-godina-pro
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Generator (Dinamo) 12 V,  ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih Empty
PočaljiNaslov: Re: Generator (Dinamo) 12 V, ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih   Generator (Dinamo) 12 V,  ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih Icon_minitimePon 29 Jan - 13:56

Regler ima tri funkcije - reguliše napon, sprečava pražnjenje akumulatora kroz dinamo kada motor ne radi, i ograničava maksimalnu struju da ne bi došlo do preopterećenja (a time i pregrevanja i verovatno pregorevanja) dinamo mašine. Prve dve funkcije odgovaraju ali treća ne - regler za 30A ne može da zaštiti dinamo od 20A od preopterećenja pa će dinamo u slučaju velikog opterećenja možda pregoreti. Zato bi trebalo ugraditi originalni regler. Međutim za isprobavanje rada može se kratkotrajno probati i taj regler od 30A s tim naravno da se dinamo ne preoptereti paljenjem mnogo potrošača.

Inače, 20A je verovatno nedovoljna struja za normalnu upotrebu automobila. Samo farovi ako su R2 sijalice troše 80W, poziciono svetlo je ukupno oko 30W, bobina troši oko 36W što je sve zajedno oko 12A. Ako još rade brisači (2-3A) i pritisne se kočnica (oko 4A) lako se dolazi do 20A, ne uzimajući u obzir punjenje akumulatora koje takođe troši struju i eventualne druge potrošače. Pri pretežno gradskoj vožnji najverovatnije da će dolaziti do postepenog pražnjenja akumulatora, odnosno moraće da se dopunjava s vremena na vreme punjačem... Zato je za svakodnevnu normalnu upotrebu kola ipak bolje i praktičnije rešenje dinamo od 30A jer obezbeđuje dovoljno struje za sve potrošače i punjenje akumulatora.

Možda se originalni regler može popraviti ako je neispravan, ako ga je već teško nabaviti...
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Sponsored content





Generator (Dinamo) 12 V,  ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih Empty
PočaljiNaslov: Re: Generator (Dinamo) 12 V, ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih   Generator (Dinamo) 12 V,  ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Generator (Dinamo) 12 V, ALI promjera 90 mm, poput 6V-nih
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» VW1300 = 1972 = DINAMO, VENTILATOR ... (br.1)
» VW1300 = 1972 = DINAMO, VENTILATOR ... (br.2)
» VW1300 = 1972 = DINAMO, VENTILATOR ... (br.3)
» Dinamo out-Alternator in
» Dinamo -- cetkice

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
vw-vhs-mladenovac :: TEHNIKA :: Ostalo-
Skoči na: